YENİ YOL ARKADAŞIMA HİTABEN

Ibcp6

8 günü aştı yeni bir yazı yazmayalı.

Aslında geçerli sebeplerim var çünkü bu süreçte bilgisayarımı yenilemek zorunda kaldım. Yakından takip edenler biliyor, diz üstü bilgisayarımın ana kartı yanınca işlerim sekteye uğradı ve acilen piyasada arayış içine girdim.

Tecrübe ettiğim diz üstü markaları dışında başka markalar denemek istiyordum bu yüzden Ozan’la beraber (Yazılım departmanından sorumlu arkadaşımız) bana yeni bir yol arkadaşı bulabilmek için yardım etti.

Yeni yol arkadaşımın güçleri yüksek olmalıydı, ne de olsa sürekli kod yazıyor, aynı anda bir sürü program açıyor ve arada bir’de oyun oynuyordum.

Araştırmalarımız bize, intel i3 ya da intel i7 serisini almamızı, intel i5 serisinden uzak durmamızı söylüyordu. Performans olarak kimse memnun değildi, bazı bilir kişilerde aynı görüşü paylaşıyordu.

Google’da şöyle bir ifadeyi aradığımızda karşımıza çıkan sonuç gerçektende ilginçti.

wConM

Sektörümüzün içinde olan arkadaşların “nasıl bir saçmalıktır bu” dediğini duyar gibiyim. Animelerde şaşıran insan figürlerinin suratından nasıl ki bir damla akar, aynı ifade bizde de olmuştu.

Neyse diyip yolumuza devam ettik.

Teknosa; ElectroWorld ve çeşitli tekno marketlerin sitelerinden sürekli model alıp bunlarıwww.cpubenchmark.net adresinden sorguluyor ve işlemci değerlerini karşılaştırıyorduk. En alt güçteki i7 işlemcilerin i3′lerden çokta iyi olmadığını eğer alacaksak bunlarıda göz önünde bulundurmamız gerektiğini fark ettik.

Bu süreçte tabi ben sürekli Teknosa’ya gipip ordaki satış danışmaları arkadaşlarla da sürekli tartışıyor durum değerlendirmesi yapıyorum. Artık donanımsal olarak ihtiyaçlarımı belirlemiş marka seçme aşamasına gelmiştim.

Fiyat performans değerlendirmesi yaparak Casper’a gözümü diktim. Acayip ucuz modeller vardı. 8 GB ram 4 çekirdek 8 parçacık intel i7 işlemci ATI 7700 serisi ekran kartı her şey çok güzel görünüyordu lakin ana kart modeli hiçbir yerde yazmıyordu.

“Casper bilgisayarlar neden ucuz” sorusunu google’ladığım zaman insanların söyledikleri standart. “Montaj Türkiye’de yapılıyor bu yüzden” vs. Lakin kimse ana karttan şüphelenmiyordu. Bu konunun üzerine gittim ve Cpu-Z, Everest Ultime programlarını teşhir ürün olan Casper diz üstü bilgisayarlara yükledim.

Sonuç vahimdi…

Casper bile anakartın modelini gizlemiş programlara göstertmiyordu.

Abim uzun zamandır Casper kullanıyor ve hiçbir sorun yaşamıyordu, O’nun ana kart modeli görünür ve sağlam bir markaydı. İşte bu dedim.

Casper bilgisayarlarının ucuz olma sebebi ana kartlarından kaynaklı ve sorunlu olanların tamamı kalitesiz ana kart kullandıkları arasındaydı.

Bir de ekşisözlük yorumlarına göre markaları değerlendirelim dedik.

Casper hakkında arama yaptığımda;8hNKe

R4OLX

 

 

 

gibi farklı yorumlarla karşılaştım.

HP markasına bakalım dedim, ne de olsa 4 yıl boyunca HP DV5 1020 modelini kullanmış ve eve gelen düşük elektrik akımı sayesinde yanan anakart olmasa belki bi o kadar daha kullanabileceğim markaydı.

Mx6rM

fwEOs

 

 

 

 

Halbuki benim için Cennet’ten farksızdı. İnsanların yorumlarını önemsememeksizin kendi bildiklerim üzerinden devam ettim.

Teknosa’daki arkadaşlardan biri ile konuşurken müşterinin biri geldi ve bana trajikomik bir anı armağan etti. Konuşma tam olarak şöyle geçti.

Müşteri: Ben geçen bi laptop aldım. Bu laptop’ın üstünde ki şu etkiketlerden bende 3 tane var bu modelde niye 4 tane var. Bana eksik mi verdiniz.

Bahsettiği etiketler şunlar.

PL60z

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknosa Satış Danışmanı: Abi getir sana bir sürü etiket yapıştırayım.

Yurdum insanı tuhaf gerçektende. Konumuza geri dönelim, zaten sonlara yaklaştık.

Fiyat/Performans dengesi neticesinde Samsung’un NP300E5A-S07TR modelini gözüme kestirdim. Kampanyaya girmeside ayrıca güzeldi, tek sorun intel i5 kullanmasıydı.

OZxVe

 

 

 

Ama 3210 Serisinin işlemci puanı ve yorumları gayet güzeldi.

O zaman yeni yol arkadaşımızı bulmanın şerefine kutlama yapmaya başlayabilirdik.

Ve tabiki ilk yazımızı onun üstüne yazarak onurlandırmaya.

One Response to “YENİ YOL ARKADAŞIMA HİTABEN

  • Arkadaş olmak isteyenlere nadir ip uçları var. Iyi değerlendirin. En güncel olmaya özen gösterin. En hızlısı en RAM lisi en GB lisi, en kivrimlisi en en en … Ne kadarını verebileceksiniz? Baştan söyleyeyim hakkını veremeyecekseniz evcilleştirmeyin. Hakkını verecekseniz Periscope Evcilleşin 😉 Ama unutmayın duygularınız olduğu için ve bunu kontrol edememek gibi bir ihtimaliniz olduğu için adınıza bir blog zor yazılır gibi. Sonra kıskanmayın.
    Not: Bu yorum yazılana dek Halil’den arkadaş olduğumuzu bir kaç kez işittiğim için bir çok öneri cümleleri içerir. Satır araları her zamanki gibi farkında olan LUNATİCİM ailesine. (gelecek bir zamanda bu yorum için haklıymış denmemesi dileğiyle
    -Oha daha önemlisi var: E nerde bu zat?)

Leave a Reply Text

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: