5N-1K ile Periscope Evi (Deneme/Test)

NE?

Gerçek zamanlı bir yaşam hikayesidir.

Sadece Periscope yayınlarım üzerinden tanıştığım insanların dokunuşları (ev eşyası) ve katkıları (maddi/manevi) ile 9 Ağustos 2016 tarihinde açmış olduğum evdir, Periscope Evi!

Kirasından, faturalarına ve tırnak makasından beyaz eşyasına kadar tüm eşyalar sıfır olarak temin edildiği, her eşyanın bağ kurduğum bir izleyicime ait olduğu bir anı cennetidir, Periscope Evi!

NEDEN?

Spontane bir şekilde başlayan maceramız “madem güzel, bilinçli, vasıflı minik bir toplululuğuz. Neden dikkatleri üzerimize çekip daha leziz ve yaratıcı işler yapmıyoruz ki?” sorusunun aklımıza düşmesi ile beraber amaçlarımız aklımızda netleşmiştir.

Bu evi kurmamızın sayısız nedeni var. Burada en popüler sebeplerimizden bir kaçını yazacağız.

Dernek Kurmak

Sarı çizmeli Mehmet ağa bir dernek kurarsa on insandan bir ya da iki kişinin dikkatini çekecektir.

İzleyicileri ile beraber bir ev kuran sonra bu izleyicileri ile beraber bir dernek kuran adam ise on insandan sekizinin dikkatini çekecektir. Çünkü insanlar “bu insanın evini neden döşediler ki?” sorusunu akıllarına kazıyacaktır.

Paylaşmak

Dünyaya farklı pencereden baktığımız insanlarla konuşmak daha güzel olsa da, benzer pencereden baktığımız insanlarla paylaşırız hayatı.

Bu hikayede, dünyaya benzer pencerelerden bakan insanlar toplanıyor ve kalan ömürlerini eğlenceli bir şekilde paylaşıp, sıra dışı yollar ile dünyaya bir iz bırakmanın peşinde olan insanlar bulunuyor.

Yeni İnsanlar Tanımak

Çocukken, çocukluk arkadaşlarımız vardı. Saf ve çıkarsız…

30 yaşında bir insan bir daha çocuk olamayacağından, yeni çocukluk arkadaşı bulamıyor. Ve hayat bu yaşlarda zaten tertemiz de olamıyor.

Peki ikinci bir bahar oluşturabilir isem ve sadece zeki/duygusal/saf insanların anladığı,mantıklı bulduğu ve dahil olacağı bir hikaye oluşturursam, bu yaşımda tekrardan çocukluk arkadaşlarım olabilir mi?

Evet, bu ev bana bir sürü yeni çocukluk arkadaşları verdi. Ve bir çoğu 30 yaşının üstünde…

NASIL?

İnsanların ön yargılarının kurbanı olabileceği bir hikaye oluşturdum. Ve en basit, en sıradan en yüzeydeki fikirleri aktaran insanları eleyerek ilerledim. Sadece öngörüsü olan, alt metinleri ve satır aralarını okuyabilen insanları ayıkladım.

Yüzeyin altına girenleri izledim.

Yola çıkan bendim, bugün ise biz olduk…

NEREDE / NE ZAMAN

1.Sezonumum çoğunluğu Diyarbakır’da geçti ve üç tane turne gerçekleştirdim. (24 Ağustos 2015 – 28 Mayıs 2016)

2.Sezonum İzmir’de Periscope Evi’nde geçti ve 2 tane Periscope Turnesi gerçekleştirdim. Ayrıca Mart 2017 tarihinde Çanakkale’deki depremzede çocuklara 1500’ün üzerinde çocuk kitabı, boyama kitabı, konu anlatımlı, soru bankası gibi kitaplar dağıttık. ( 9 Ağustos 2016 – 24 Ağustos 2017)

2.Sezonumuzu izleyicilerim ile sezon finali tatili yaparak sonlandırdık.

3.Sezonum olası senaryolar ve hedefler üzerine kurulu. (18 Eylül 2017 – ?)

Periscope’un her geçen gün daha fazla çirkin bir ortama sahip olmasından dolayı hikayenin ilerleyişi yavaşlamaya başladı. Bu sebeple video düzenleme öğrenip hikayeyi Youtube‘a aktararak başka bir koldan ilerletmeyi ve Twitch üzerinden başka bir kolla daha beslemeyi hedefliyoruz.

Sadece sürekliliği olan kişileri ayıklayıp onlarla beraber Türkiye’nin en sosyal, en eğlenceli ve en şeffaf derneği / topluluğu olmanın peşindeyiz.

 

KİM 

Halil KILIÇ kimdir?