NEDEN BLOG YAZAYIM Kİ?

Bundan sonra her blog yazımda, yazıyı yazarken dinlediğim parça/parçaları da paylaşacağım. Hangi duygu ile yazdığımı daha iyi anlatabilirim galiba.

The XX – Fiction

Neden Blog Yazayım ki?
Bir sürü insan bu cümleyi dudaklarını büzerek söyler ve siz bu manzara ile karşılaştığınız an ne yaparsanız yapın olay onun kafasında çoktan bitmiştir. Dikkat ederseniz bu insanların sosyal medyayı kullanım şekilleri de pek başarılı değildir.

emo2-226x300

“Üff snne be slk” diyen kişi ile aynı kişidir blog yazmayı gereksiz bulan kişi. Zaten blog tutması veri kirliliğine yol açar. Yeltenen olursa, gerekirse şiddete başvurarak engellemeniz gerekiyor.

Gücünüz yetmiyor ise bir kamyon adam toplayın ve karşısına çıkın!

Bu insanların sosyal medyayı kullanım şekilleri tek düzedir. Kelime hazeneleri çok olmadığı için (Bazılarının harf haznesinin bile az olduğu düşünürüm Bknz: snne be slk) kısa kısa iletiler gönderirler. Twitter onlar için çok büyük icattır çünkü harf özürlü bu kişiler 140 karekterin tamamını kullandıklarında asla sesli harf göremezsiniz. Bundandır ki 300 karakterli bir cümleler bütününü twitter’a sığdırabilecek potansiyelleri olmasına rağmen genelde bir,iki cümlelik tweetler paylaşırlar.

Facebook’larında ise Berkcanlar ile çektirdikleri fotoğrafların yanında ojeli el-ayak parmaklarını paylaşırlar. Aslında onları yadırgamamak gerekir, çünkü o bireyler hayatımıza “uff snne be slk” kalıbını yerleştiren ve bundan eğlenmemizi sağlayan bir nesildir.

Bu yazıyı onlardan biri okuyor ise “Ok by” diyerek yorum yapabilir beklentisi içinde olduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Gelelim asıl konumuza.

Başlığımızda da ufak bir güncelleme yapalım.

“Neden Blog Yazmalıyım?”

Bu soruyu kendinize soruyorsanız henüz bu işin lezzetini almamışsınız sonucuna ulaşırız.

Üşüyen ellerimle bastığım her bir tuş sonrasında oluşan cümleyi okurken, buharı tüten sıcak kahvemi avuçlayıp bir yudum alıyorum ve “ımmm, bu oldu” diyorum. Bu olay lezzetlerden sadece biri.

“Peki kimler blog yazıyor”

Blog yazarlarının bir çok ortak noktası var. Tabi bu “böyle olan her insan yazıyor” sonucuna ulaştırmaz bizi ama genelleme yapmamız hatırladığım kadarı ile suç değildi. Dolayısı ile;

Sosyal olanlar
Popüler olanlar
Bilgili olanlar
Kültürlü olanlar
Anlatım dili gelişmiş olanlar
Kendini iyi ifade edebilenler
Bakış açısı farklı ve zengin olanlar
Öz güveni yüksek olanlar

Bu listede ki vasıflara sahip olmadan blog yazamaz mıyım diye soruyorsan kısa bir cevabım var.

“Hayır, yazma! Asla, başlama. Heves bile etme, hatta hemen şimdi okumayı sonlandır ve sayfanı kapat.” Pek kısa olmadı galiba.

Sormamış olmanı diliyor ve devam ediyorum.

Blog yazmak, bu bahsettiğim vasıfların tamamını geliştirir, dolayısı ile sizi bulunduğunuz noktadan daha ileri bir noktaya taşır.

Nasıl mı? Hemen kısa kısa bahsedelim.

Sosyal olanlar
Okunulası şeyler yazabilmek için farklı anılar yaşamanız gerekir. Bu sizi daha sosyal olmaya zorlar.
Popüler olanlar
Popüler olmanızı sağlar, milyonlar seni okuyacak demiyorum ama çevrende sözü geçen ve tanınan biri olmana sebebiyet verir. (Blog ünlüleri diye popüler olmuş ve ciddi paralar kazanmış kişiler ayrı bir konu)
Bilgili olanlar
Yazmak, sürekli okumak,izlemek,araştırmak demektir. Dolayısı ile bilgi seviye çubuğunuz standartların üstünde gezinmeye başlar.
Kültürlü olanlar
Yazı yazabilmek sanattır. Dolayısı ile bu sizin kültürünüzü arttırır. Anlatım bozukluğu ve imla kurallarına hakim olmanızı sağlar. (Ben ilk başladığımda, durum vahimdi ama dediğim gibi blog vasıfları geliştirir.)
Anlatım dili gelişmiş olanlar
Bknz: Kültürlü olanlar
Kendini iyi ifade edebilenler
Okunabilesi cümleler kurabilmek için kısa ama etkili cümleler seçmeniz gerekiyor. Bu sizi, daha fazla düşünmeye ve en iyi nasıl ifade edebilirim sorusuna yanıt bulmak için arayışa sokuyor. Bir de bakıyorsunuz ki Olmuşsunuz!
Bakış açısı farklı ve zengin olanlar
Bir konu hakkında yazabilmek için olayı farklı farklı açılardan değerlendirmeniz gerekiyor. Düşüncelerinizi farklı açılardan anlatabildiğiniz zaman kaliteli bir yazı ortaya çıkarırsınız. Unutmayın ki kaliteli yazıların tamamı okunması keyif verici yazılardır.
Öz güveni yüksek olanlar
Her yazı bir başarıdır ve başarılar serisi öz güveninizin artmasına sebep olur.

Dolayısı ile başlığımız “Neden bir blogum olmasın ki” oluverir. O zaman tekrar ve son kez başlığımızı değiştirelim.

“Neden bir blogum olmasın ki”

One Response to “NEDEN BLOG YAZAYIM Kİ?

  • Bir blogum olmasını istiyorsam ve kesinlikle şuan bir blog açmanın son aşamasında olsam ve şans eseri seninle, blogunla yada herhangi bir yayınınla seni az çok bildiysem ve en nihayetinde blogunu gördüysem enter tuşu gözüme kaçsın ki o blog a-çıl-maz. Senin de söylediğin gibi bana blog açacaksam “Üff snne be slk” diyen kişiler cesaret verir.

Leave a Reply Text

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: